Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych ma charakter interdyscyplinarny. Co roku uczestnicy wydarzenia dzielą się ze sobą naukową wiedzą zdobytą podczas swojej działalności w studenckich kołach naukowych. Podobnie jak w roku poprzednim, ze względu na pandemię koronawirusa seminarium odbywa się zdalnie.
Na stronie MSKN można przeczytać: Ze względu na sytuację panującą na świecie, tegoroczne spotkanie będzie dla nas wyjątkowe. Znaleźliśmy się w położeniu, które zmusiło nas do spojrzenia na życie z zupełnie innej i nowej perspektywy. Dlatego chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważną rolę w naszym życiu, zwłaszcza w obecnej dobie pandemii koronawirusa, odgrywa zdrowie psychiczne. Utrudnione kontakty międzyludzkie oraz brak możliwości osobistego spotkania się ze sobą powodują zahamowanie rozwoju zdolności interpersonalnych (np. umiejętności pracy w zróżnicowanej grupie ludzi), jakże cennych w życiu zawodowym, ale również w życiu codziennym. Zdalne nauczanie i spędzanie wielu godzin przed ekranem monitora prowadzą do nasilenia się stresu i uczucia ciągłej niepewności. Chcielibyśmy zmobilizować do korzystania z technik wspomagających efektywną naukę w ciekawy sposób przez maksymalne wykorzystywanie dostępnych możliwości, poszerzanie horyzontów, stawianie i realizację nowych celów oraz ze sposobów pozwalających na zwiększeniu swojej koncentracji. Naszym celem będzie promowanie działań prozdrowotnych oraz wzajemna wymiana pomysłów i sposobów na to, jak sobie radzić i jak skutecznie działać w dzisiejszych realiach. Nasze seminarium jest świetną okazją do tego, aby młodzi ludzie o różnorodnych pasjach i zainteresowaniach wsparli siebie wzajemnie w tych trudnych dla nas wszystkich czasach.
Tegoroczne seminarium organizują: Studenckie Koło Naukowe Technik Obrazowania w Diagnostyce Chorób Małych Zwierząt działające na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej oraz Studenckie Koło Naukowe Ustrojów Politycznych CASUS z Wydziału Prawa i Administracji.
- W seminarium udział weźmie 278 osób - w tym 173 z naszego Uniwersytetu. Reprezentują one 29 uczeni z Polski i 2 zagraniczne: Kijowski Uniwersytet Narodowy i Uniwersytet Michała Romera w Wilnie. Konferencja będzie podzielona na 15 paneli tematycznych – wyjaśnia Ewa Kaczmar, przedstawicielka komitetu organizacyjnego MSKN.
W uroczystym rozpoczęciu konferencji udział wziął rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski.
Wykład inauguracyjny pt. „Wpływ diety wegańskiej, wegetariańskiej i omnitariańskiej na rozwój i funkcjonowanie organizmu człowieka" wygłosił prof. Jarosław Całka. O godz. 10 rozpoczęły się panele poszczególnych sekcji.
Drugiego dnia seminarium (17.09.) uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wykładach prowadzonych online na platformie MS Teams. Dr Andrzej Wawrzusiszyn opowie o Smart Border – technologii na rzecz unijnego bezpieczeństwa transgranicznego. Prof. Denis Solodov omówi problemy i perspektywy edukacji prawników w zakresie kryminalistyki cyfrowej. "Czego o weterynarii na pewno nie wiecie?" to kolejny proponowany przez organizatorów spotkania wykład. Przygotowała go lek. wet. Magdalena Firlej. Ostatni, również weterynaryjny i niezwykle ciekawy wykład, zaprezentuje prof. Tadeusz Bakuła. Opowie on o nowych gatunkach zwierząt fermowych – owadach – w grupie zwierząt gospodarskich.
syla, na zdj. uczestnicy MSKN 2019