Warmińsko-Mazurski oraz Podlaski Salon Maturzystów odbył się 23 września. Była to wyjątkowa data, ponieważ tego dnia zakończyło się przyjmowanie potwierdzeń w dodatkowym naborze rekrutacyjnym na rok 2021/22. Zatem tegoroczny Salon Maturzystów rozpoczął akcję promocyjno-informacyjną o naborze na lata 2022/23.
Olsztyński Salon Maturzystów otworzył dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Drodzy maturzyści, witam was bardzo serdecznie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas kolejnej edycji Salonu Maturzystów. Jestem przekonany, że znajdziecie na naszym Uniwersytecie coś dla siebie – przekonywał rektor. - Stoicie przed bardzo ważnym wyborem. Wyborem, który będzie decydował o najbliższych latach waszego życia, ale być może zadecyduje również o waszej karierze zawodowej. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim znajdziecie wszystko, czego szukacie. Uniwersytet oferuje ponad 70 kierunków kształcenia, reprezentujących wszystkie obszary życia i działalności człowieka. Od wielu lat nasza uczelnia jest nagradzana jako przyjazna studentom. UWM posiada także wyjątkowy kampus, który może się poszczycić niezwykłymi walorami przyrodniczymi, ale też nowoczesnymi budynkami i aparaturą dydaktyczno-naukową. Warto też podkreślić, że na naszym Uniwersytecie możecie kształtować swoje pasje. Serdecznie zapraszam do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jestem przekonany, że będziecie się tu czuli jak w domu – podkreślał rektor.
W wirtualnym stoisku UWM od godziny 9:00 do 15:00 porad i odpowiedzi na zadawane pytania udzielali pracownicy Biura ds. Studenckich. Pytania dotyczyły głównie przedmiotów maturalnych, ponieważ uczniowie ostatnich klas do końca września muszą złożyć deklaracje maturalne.
- Otrzymywaliśmy najczęściej pytania dotyczące przedmiotów, które powinni zdawać, żeby dostać się na konkretny kierunek. Młodzież pytała również o możliwość zakwaterowania w akademiku czy o wysokość czesnego na studiach niestacjonarnych. Pytania były bardzo zróżnicowane – mówi Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich UWM.
Formuła Salonu Maturzystów online wielu kandydatom na studia przypadła do gustu. Mogli oni uczestniczyć w wielu wirtualnych targach w innych regionach Polski. Codziennie też zmieniały się tematy przewodnie Salonu Maturzystów. Jeden dzień poświęcony był np. informatyce, a kolejny dotyczył matury z języka polskiego. Nic nie zastąpi jednak realnego kontaktu z uczelnią.
- Wolimy spotykać się z kandydatami na studia na żywo i odpowiadać na ich pytania, ponieważ nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. Chociaż formuła online wydaje się być wygodniejsza, to i tak otrzymywaliśmy pytania, czy odbędzie się w przyszłym roku Dzień Otwartych Drzwi, ponieważ młodzież chętnie by do nas przyjechała. Planujemy zorganizowanie Dnia Otwartych Drzwi w marcu, ale wszystko będzie zależało od sytuacji pandemicznej w Polsce. Mamy nadzieję, że się to uda – podsumowuje Paweł Łojewski.
Oprócz wirtualnych stoisk na przyszłych maturzystów czekały też m.in. czaty z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, porady coacha i spotkania z wykładowcami.
syla