Quantcast
Channel: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - Fakty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Dziesięć lat tworzenia piękna

$
0
0
Wernisaż Artystycznej Rezerwy Twórczej
Pod takim tytułem odbyła się 14 października jubileuszowa wystawa Artystycznej Rezerwy Twórczej, czyli artystów nieprofesjonalnych związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Wystawa prac Artystycznej Rezerwy Twórczej z okazjiŚwięta Edukacji Narodowej na stałe zagościła w kalendarzu uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. Obrazy, rzeźby, tkactwo, haftkrzyżykowy, fotografie, a nawet wydawnictwa po raz kolejny ozdobiły hol Biblioteki Uniwersyteckiej. Tegoroczny wernisaż był wyjątkowy. Artystyczna Rezerwa Twórcza obchodziła jubileusz 10-lecia działalności.

- Artystyczna Rezerwa Twórcza to ludzie. Ludzie, którzy tworzą piękne dzieła w różnych technikach. Podczas tegorocznej wystawy swoje najlepsze prace prezentują 32 osoby. Są to absolwenci, a także obecni i byli pracownicy UWM. Wielu naszych członków jest już w wieku emerytalnym, dlatego bardzo nas cieszy, że rozwijają swoje pasje i tworzą, co przekłada się także na ich zdrowie. Fantastyczne jest też to, że możemy się spotykać w klubie pracowników Baccalarium, rozmawiać i integrować się - mówi Dorota Czaplicka, nowa przewodnicząca Artystycznej Rezerwy Twórczej.

Z Artystyczną Rezerwą Twórczą od lat związany jest prof. Antoni Jarczyk, który przez wiele lat był jej przewodniczącym. Jego dorobek artystyczny jest niezwykle imponujący. Podczas jubileuszowej wystawy zaprezentował prace z różnych okresów swojej twórczości

- Pierwszym motywem, który mnie zafascynował były góry. Następnie zacząłem malować kwiaty. Trwało to ok. trzech lat. Później malowałem już wszystko. Jednym z takich obrazów jest prezentowany dzisiaj portret Adele Bloch-Bauer, zwany także Złotą Damą. Jest to jedno z najważniejszych dzieł Klimta, które mnie zafascynowało i postanowiłem je namalować. Oprócz tego prezentuję metaloplastykę i rzeźby - matkę z córką oraz Dafne zamienioną w drzewo. Nie mogę pominąć także dwóch ikon - "Odejście od krzyża" oraz "Madonna Wrocławska Sobieskiego" - wylicza prof. Jarczyk.

Feliks Walichnowski z żoną wystawili z kolei albumy i tomiki wierszy poświęcone głównie fenomenowi socjologicznemu na Warmii i Mazurach, ze szczególnym uwzględnieniem powstania Wyższej Szkoły Rolniczej.

Iwona Mirowska-Ibron jest absolwentką rybactwa śródlądowego ART. Z artystami nieprofesjonalnymi związana jest od trzech lat. Jej pasją jest tkactwo. W tym roku zaprezentowała dwa gobeliny i parę dywaników.

- Jeszcze przed studiami tkactwo stało się moją pasją. Uczyłam się go u Barbary Hulanickiej w Barczewie. To osoba znana na terenie naszego województwa. Później zajęłam się innymi rzeczami, głównie ochroną przyrody, a do swojej pasji wróciłam na emeryturze. Tkam dla własnej przyjemności, a część prac rozdaję znajomym - wyjaśnia Iwona Mirowska-Ibron.

"Pomarańczarka" wykonana haftem krzyżykowym jest powodem do dumy dla Krystyny Grabki.

- Na jubileuszową wystawę wybrałam prace wykonane techniką haftu krzyżykowego, gdyż mam do nich największy sentyment. Oprócz tego zajmuję się też decoupagem i quillingiem, czyli techniką z rodzaju papieroplastyki. Jestem dumna z obrazu "Pomarańczarki" Gierymskiego. Przyniosłam także moje ulubione kwiaty - irysy. Prezentuję również dwie ikony wykonane techniką bizantyjską. Są to: moja patronka "Święta Krystyna" i "Anioł Pański" - podkreśla Krystyna Grabka.

Członkowie grupy Artystyczna Rezerwa Twórcza swoje prace od 10 lat prezentują m.in, w Bibliotece Głównej UWM, w klubie Baccalarium, w Starej Kotłowni, w olsztyńskim Planetarium czy Galerii "Sowa" . W ich gronie są osoby młode ale też o bardzo długim stażu artystycznym. Wielu artystów organizuje wystawy na terenie lub poza Olsztynem. W zależności od swoich pasji powstały podzespoły - m.in. A*R*T Ikony i A*R*T Foto, w których artyści doskonalą umiejętności poprzez kursy oraz specjalistyczne wykłady. Od roku 2015 w obrębie grupy A*R*T działa podzespół A*R*T Poetica.

- Nasze plany na przyszłość? Będziemy tworzyć, będziemy się spotykać i będziemy organizować kolejne wystawy fotograficzne i artystyczne, na które już teraz zapraszamy - podsumowuje Dorota Czaplicka.

Wystawę honorowym patronatem objął rektor prof. Jerzy Przyborowski. Prace będzie można oglądać do 20 grudnia 2021 r. W tym roku wydany zostanie także album przedstawiający dorobek artystów nieprofesjonalnych pod tytułem "10 lat tworzenia piękna".

Sylwia Zadworna

fot. Elżbieta Stawska, Sylwia Zadworna


Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra