Wystawa prac Artystycznej Rezerwy Twórczej z okazjiŚwięta Edukacji Narodowej na stałe zagościła w kalendarzu uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. Obrazy, rzeźby, tkactwo, haftkrzyżykowy, fotografie, a nawet wydawnictwa po raz kolejny ozdobiły hol Biblioteki Uniwersyteckiej. Tegoroczny wernisaż był wyjątkowy. Artystyczna Rezerwa Twórcza obchodziła jubileusz 10-lecia działalności.
- Artystyczna Rezerwa Twórcza to ludzie. Ludzie, którzy tworzą piękne dzieła w różnych technikach. Podczas tegorocznej wystawy swoje najlepsze prace prezentują 32 osoby. Są to absolwenci, a także obecni i byli pracownicy UWM. Wielu naszych członków jest już w wieku emerytalnym, dlatego bardzo nas cieszy, że rozwijają swoje pasje i tworzą, co przekłada się także na ich zdrowie. Fantastyczne jest też to, że możemy się spotykać w klubie pracowników Baccalarium, rozmawiać i integrować się - mówi Dorota Czaplicka, nowa przewodnicząca Artystycznej Rezerwy Twórczej.
Z Artystyczną Rezerwą Twórczą od lat związany jest prof. Antoni Jarczyk, który przez wiele lat był jej przewodniczącym. Jego dorobek artystyczny jest niezwykle imponujący. Podczas jubileuszowej wystawy zaprezentował prace z różnych okresów swojej twórczości
- Pierwszym motywem, który mnie zafascynował były góry. Następnie zacząłem malować kwiaty. Trwało to ok. trzech lat. Później malowałem już wszystko. Jednym z takich obrazów jest prezentowany dzisiaj portret Adele Bloch-Bauer, zwany także Złotą Damą. Jest to jedno z najważniejszych dzieł Klimta, które mnie zafascynowało i postanowiłem je namalować. Oprócz tego prezentuję metaloplastykę i rzeźby - matkę z córką oraz Dafne zamienioną w drzewo. Nie mogę pominąć także dwóch ikon - "Odejście od krzyża" oraz "Madonna Wrocławska Sobieskiego" - wylicza prof. Jarczyk.
Feliks Walichnowski z żoną wystawili z kolei albumy i tomiki wierszy poświęcone głównie fenomenowi socjologicznemu na Warmii i Mazurach, ze szczególnym uwzględnieniem powstania Wyższej Szkoły Rolniczej.
Iwona Mirowska-Ibron jest absolwentką rybactwa śródlądowego ART. Z artystami nieprofesjonalnymi związana jest od trzech lat. Jej pasją jest tkactwo. W tym roku zaprezentowała dwa gobeliny i parę dywaników.
- Jeszcze przed studiami tkactwo stało się moją pasją. Uczyłam się go u Barbary Hulanickiej w Barczewie. To osoba znana na terenie naszego województwa. Później zajęłam się innymi rzeczami, głównie ochroną przyrody, a do swojej pasji wróciłam na emeryturze. Tkam dla własnej przyjemności, a część prac rozdaję znajomym - wyjaśnia Iwona Mirowska-Ibron.
"Pomarańczarka" wykonana haftem krzyżykowym jest powodem do dumy dla Krystyny Grabki.
- Na jubileuszową wystawę wybrałam prace wykonane techniką haftu krzyżykowego, gdyż mam do nich największy sentyment. Oprócz tego zajmuję się też decoupagem i quillingiem, czyli techniką z rodzaju papieroplastyki. Jestem dumna z obrazu "Pomarańczarki" Gierymskiego. Przyniosłam także moje ulubione kwiaty - irysy. Prezentuję również dwie ikony wykonane techniką bizantyjską. Są to: moja patronka "Święta Krystyna" i "Anioł Pański" - podkreśla Krystyna Grabka.
Członkowie grupy Artystyczna Rezerwa Twórcza swoje prace od 10 lat prezentują m.in, w Bibliotece Głównej UWM, w klubie Baccalarium, w Starej Kotłowni, w olsztyńskim Planetarium czy Galerii "Sowa" . W ich gronie są osoby młode ale też o bardzo długim stażu artystycznym. Wielu artystów organizuje wystawy na terenie lub poza Olsztynem. W zależności od swoich pasji powstały podzespoły - m.in. A*R*T Ikony i A*R*T Foto, w których artyści doskonalą umiejętności poprzez kursy oraz specjalistyczne wykłady. Od roku 2015 w obrębie grupy A*R*T działa podzespół A*R*T Poetica.
- Nasze plany na przyszłość? Będziemy tworzyć, będziemy się spotykać i będziemy organizować kolejne wystawy fotograficzne i artystyczne, na które już teraz zapraszamy - podsumowuje Dorota Czaplicka.
Wystawę honorowym patronatem objął rektor prof. Jerzy Przyborowski. Prace będzie można oglądać do 20 grudnia 2021 r. W tym roku wydany zostanie także album przedstawiający dorobek artystów nieprofesjonalnych pod tytułem "10 lat tworzenia piękna".
Sylwia Zadworna
fot. Elżbieta Stawska, Sylwia Zadworna