Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otworzył swoje podwoje 6 kwietnia. Do Kortowa przyjechało kilka tysięcy młodych ludzi, m.in. z Nidzicy, Morąga, Olsztynka, Myszyńca, Suwałk, Łomży, Kalisza, Elbląga, Giżycka, Bartoszyc, a nawet Poznania i Szczecina.
Dzień Otwartych Drzwi organizowany jest od początku istnienia Uniwersytetu. Co roku, kampus uniwersytecki odwiedza kilka tysięcy młodych ludzi, którzy chcą zapoznać się z ofertą dydaktyczną największej publicznej uczelni w północno-wschodniej Polsce.
- Nie ma nigdzie w Polsce tak pięknego kampusu. Wybierając naszą uczelnię, wybieracie dobre wykształcenie, po którym znajdziecie pracę – przekonywał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.
- Nie ma też nigdzie takich studentów jak w Kortowie – chętnych do nauki, rozwijania pasji oraz zabawy. Do wyboru macie 77 kierunków, także w języku angielskim. Poza tym możecie się rozwijać naukowo w 260 kołach naukowych lub przystąpić do jednej z agend Akademickiego Centrum Kultury – dodał prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.
W budynku Wydziału Humanistycznego stanęły kolorowe stoiska: wydziałowe, biur i agend oraz kół naukowych. Kandydaci na studia mieli wyjątkową okazję porozmawiać ze studentami 18 wydziałów. Najczęściej pytali jak wygląda nauka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, czy trudno się dostać na poszczególne kierunki, jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, jak dostać miejsce w akademiku lub otrzymać stypendium. Część chciała też wiedzieć, jak się dostać do Samorządu Studenckiego i uczestniczyć w organizowaniu Kortowiady.
Dzień Otwartych Drzwi nie odbywał się jedynie siedzibie Wydziału Humanistycznego. Wiele uniwersyteckich wydziałów udostępniło zwiedzającym laboratoria, aule wykładowe, a także przygotowały promujące prezentacje, pokazy, wykłady i warsztaty.
Jak co roku nie zabrakło także ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Eksperci z OKE wyjaśniali, jak będzie wyglądać w tym roku egzamin maturalny z języka polskiego, matematyki, języków obcych, biologii, historii i wiedzy o społeczeństwie.
W tym roku po raz pierwszy chętni mogli zagrać w specjalną edycję gry Monopoly oraz w grę karcianą Top Trumps – obie przygotowane przez Biuro Mediów i Promocji UWM. Zwyciężczynią pierwszej historycznej rozgrywki w Monopoly została Joanna Grabek z Technikum Handlowego w Mławie.
- Bardzo fajny pomysł na grę, świetnie się bawiłam. Teraz idę zwiedzić stoiska wydziałowe. Chciałabym studiować coś związanego z marketingiem – mówi Joanna.
Największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski oraz medycyna weterynaryjna. Popularne były również prawo i ekonomia.
- Chciałabym dostać się na medycynę, ewentualnie na turystykę. Od małego oglądałam serial „Na dobre i na złe" i bardzo mnie interesują kierunki związane ze zdrowiem. Mogłam dzisiaj na symulatorach usłyszeć bicie serca, pracę płuc, robiłam intubację. Bardzo mi się podobało – mówi Agata Browarek, uczennica IV klasy Technikum Ekonomicznego w Olsztynie.
Mechatronika i robotyka zainteresowały Juliana Drężka z Technikum Samochodowego w Mrągowie.
- Najważniejsze dla mnie było to, czy bez kontaktu z informatyką mam szansę dostać się na wymarzony kierunek. Okazało się, że nie jest to żadnym problemem. Rozważam jeszcze studia na Politechnice w Gdańsku i Warszawie, ale póki co, idę na wycieczkę przygotowaną przez Wydział Nauk Technicznych UWM – dodaje Julian.
Aleksandra Dreksler z Olsztynka marzy o studiach na kierunku inżynieria chemiczna.
- Uczę się w Technikum Chemicznym nr 8 w Olsztynie. Lubię chemię i chciałabym kontynuować naukę w tym kierunku. Poza tym dowiedziałam się właśnie, że po tych studiach nie ma problemu ze znalezieniem pracy, więc to dodatkowy plus – przekonuje Aleksandra.
Warto przypomnieć, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski może pochwalić się jednym z najlepszych serwisów rekrutacyjnych w Polsce. W konkursie Genius Universitatis 2018 zajął drugie miejsce. Spośród 15 zgłoszonych uczelni UWM wyprzedziła tylko Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.
Kortowo podczas Dnia Otwartego odwiedziło kilka tysięcy osób. Organizatorem Dnia Otwartych Drzwi było Biuro ds. Studenckich.
Sylwia Zadworna