Quantcast
Channel: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - Fakty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

I Studenckie Zawody Symulacji Medycznych

$
0
0
I Studenckie Zawody Symulacji Medycznych
Intubacja, zszycie rany, wkłucie do żyły – m.in. z takimi zadaniami zmierzyli się uczestnicy I Studenckich Zawodów Symulacji Medycznych (26.05.).

To pierwsze takie zawody studentów Collegium Medicum UWM, organizowane na Warmii i Mazurach. Wzięło w nich udział 63 studentów kierunków lekarskiego i ratownictwo medyczne.

- Pomysł zorganizowania ich wypłynął od lek. Izabeli Godlewskiej, która widziała podobne zawody organizowane w innych miastach. Nam ten pomysł bardzo się spodobał, w szczególności, że mamy do dyspozycji nowo otwarte Centrum Symulacji Medycznych. Zawody miały charakter edukacyjny. Podczas zawodów studenci Collegium Medicum UWM mogli sprawdzić oraz utrwalić swoje umiejętności kliniczne zdobyte podczas zajęć dydaktycznych w sytuacji podwyższonego stresu, rywalizując między sobą w myśl zasady „fair play". Konkurencje przyjęły formę symulacji na trenażerach zarówno dużej, jak i małej wierności – wyjaśnia Justyna Balmas przewodnicząca Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej UWM.

Zawody składały się z dwóch konkurencji. Pierwsza z nich to sztafeta składająca się z czterech stanowisk, na których uczestnicy musieli wykonać podstawowe czynności medyczne na fantomach małej wierności, m.in. wkłucie do żyły obwodowej, intubacja oraz zszycie rany. W tej konkurencji zostały wyłonione trzy najlepsze zespoły z każdej kategorii, które rywalizowały o tytuł zwycięzcy w drugiej konkurencji. Druga konkurencja polegała na krótkiej symulacji na fantomach dużej wierności. Potrzebna była wiedza dotycząca zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych (ALS).

- Nam – ratownikom – algorytm postępowania ALS nie sprawia żadnych problemów. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do takich scenek. Wkłucie do żyły to nasz chleb powszedni, z zamkniętymi oczami to robimy. Najmniej do czynienia mamy ze zszywaniem ran, chociaż to także ćwiczyliśmy podczas zajęć, więc można powiedzieć, że to zadanie było dla nas najtrudniejsze – mówi Karol Podbielski, student III roku ratownictwa medycznego.

Karola i dwie jego koleżanki do wzięcia udziału w zawodach namówił jeden z członków Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej.

- Byłem bardzo mile zaskoczony profesjonalnym przygotowaniem konkurencji i nagrodami. Organizatorzy bardzo się postarali i mam nadzieję, że zawody będą kontynuowane – dodaje Karol.

Spośród trzyosobowych drużyn startujących w dwóch kategoriach (kategoria I – lekarski I-III oraz ratownictwo I; kategoria II – lekarski IV-VI oraz ratownictwo II-III) wyłoniono 6 najlepszych drużyn (18 osób)

-Kategoria I:
I miejsce Zespół „Ratownicy 1 rok" w składzie: Aleksander Strózik, Kamil Pomorski, Daniel Maćkiewicz - 1 rok ratownictwo medyczne
II miejsce Zespół „Pierwszoroczne krewetki" w składzie: Maria Latacz, Barbara Niemiec, Tomasz Kasprzyk - 1 rok kierunek lekarski
III miejsce Zespół „FRELKI" w składzie: Anna Sobańska, Karolina Stańczyk, Dominika Musiał - 2 rok kierunek lekarski

Kategoria II:
I miejsce „Zespół Ratownictwo Medyczne 3 rok" w składzie Karol Podbielski, Karolina Semeniuk, Wiktoria Włodarczyk
II miejsce: zespół „Kajmaki" w składzie: Kajetan Charzewski (5 rok lekarski) Mikołaj Seremak, Kaja Majewska (4 rok lekarski)
III miejsce: zespół „RAT-MED II" w składzie: Bartłomiej Dziuba, Daniel Mężykowski, Małgorzata Zera - kierunek ratownictwo medyczne 2 rok

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i medale ufundowane przez Wydział Lekarski oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Dodatkowo uczestnicy otrzymali nagrody od sponsorów - karnety na siłownię podarowane przez Kinetic, książki ufundowane przez wydawnictwo Edra Urban&Partner, wejściówki na basen i siłownię UWM od Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM, gadżety od wydawnictwa Elsevier, kupony na kawę od kawiarni Coffee Station, a także vouchery na zakupy od sklepu uniformshop.pl.

-Chcemy, aby Studenckie Zawody Symulacji Medycznych stały się tradycją naszego Uniwersytetu i planujemy ich II edycję w przyszłym roku akademickim – podkreśla Justyna Balmas.

Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Medycyny Ratunkowej UWM, a opiekunami dr n.med. Rakesh Jalali, prodziekan ds. studiów anglojęzycznych i rozwoju i lek. Izabela Godlewska. Patronat honorowy nad zawodami objął prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. Collegium Medicum.

syla


Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra