Teatr Kloszart, jedna z agend Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego co roku w sierpniu zaprasza fascynatów teatru na wspólne oglądanie spektakli, dyskusje i warsztaty technik aktorskich. W programie tegorocznej edycji znalazły się zajęcia uczące kontaktu ze scenicznym partnerem, animacji lalek, działania w grupie i emisji głosu. Goście obejrzeli też 5 spektakli przygotowanych przez zaproszone zespoły teatralne.
- To wydarzenie ma integrować środowisko teatralne naszego regionu. Chcieliśmy wspólnie oglądać spektakle, poznawać siebie i swoją twórczość, pracować na warsztatach – mówią Ewelina Jasińska i Mateusz Mirczyński, aktorzy teatru Kloszart, organizatorzy wydarzenia.
Organizacja Nocy była sporym wyzwaniem, także finansowym. Jak podkreślają organizatorzy, pieniądze pozyskiwali m.in. dzięki wpłatom na stronie Wspieram.to – platformie finansowania społecznościowego.
- Nie ukrywamy, finanse to największy problem. Jeśli nie mamy funduszy, nie możemy robić tego, co chcemy tak, jak chcemy – zaznacza Aneta Bujanecka-Panko z Kloszartu, współorganizatorka.
Młodzi artyści twierdzą jednak, że warto podjąć się trudu przeprowadzenia Nocy.
- Naszym głównym celem jest integracja lokalnego artystycznego środowiska. Liczymy, że efekt będzie długotrwały i nie ograniczy się tylko do Nocy. Dwie osoby z prowadzących zaproszone grupy teatralne to uczestnicy oryginalnych Nocy z lat 90. Miło jest myśleć, że pojawiły się na naszych Nocach dzięki temu, że kiedyś były organizowane podobne imprezy i że mogą przekazać swoje doświadczenie – dodaje Mateusz Mirczyński.
Noce Teatralne to również sprawdzian, jakie jest środowisko teatralne naszego regionu.
- Naszym zdaniem nie jest źle, funkcjonują różne grupy teatralne. Nie są tak duże, jak teatry państwowe ale przez to że bardziej lokalne, undergrandowe wydają się ciekawsze. Zapytała mnie wczoraj osoba z Olsztyna, mieszkająca teraz w Warszawie, czy mnie się tu nie nudzi. Przecież nie ma tu co robić. Odpowiedziałam, że nie mam powodu się nudzić. Cieszę się, że jestem nie tylko odbiorcą ale i dawcą, że organizuję, działam. To jest piękne. Zmiana perspektywy otwiera nowe możliwośći – podsumowuje Ewelina Jasińska.
Noce Teatralne im. Krystyny Spikert po raz pierwszy odbyły się w 2013 r. z inicjatywy Adriana Koppa członka Kloszarta. W zamierzeniu nawiązują do wydarzenia organizowanego niegdyś przez nieżyjącą już Krystynę Spikert, pedagoga i animatorkę kultury. W 1999 r. Krystyna Spikert założyła wraz z wolontariuszami Stowarzyszenie „Noc Teatralna”, z którym organizowała olsztyńskie Noce Teatralne.
Gościny tegorocznym Nocom udzieliła scena teatralna w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Kortowie. Widzowie obejrzeli spektakle teatrów: Pallicho (Po prostu Czechow), Kloszart (Spektakl improwizowany), Przebudzeni (Szatnia), Nieskromny (Zabić ją) oraz Grupy Teatralnej Ło/Men (Januszek Hardcor Disko).
mah
Na zdj. Po prostu Czechow, teatr Pallicho z Dobrego Miasta