Tradycją akademicką jest składanie wieńców i zniczy pod pamiątkowym głazem w Alei Ofiar Katyńskich 17 września, w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Społeczność uniwersytetu składa w ten sposób hołd pamięci prawie 2 mln ofiar tej agresji. W uroczystości uczestniczyło kolegium rektorskie w składzie: prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów; prof. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju; prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki; prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. kadr; kanclerz dr inż. Aleksander Socha.
- To 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i zdradzieckiego ataku Związku Radzieckiego, który był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow. Kiedy wojska młodej II Rzeczpospolitej zmagały się z hitlerowskim najeźdźcą, w plecy naszego narodu został wbity sztylet. Tę pamięć należy czcić i pielęgnować, należy się to obrońcom naszej ojczyzny. Pamięć i cześć musimy przekazywać następnym pokoleniom, nie pozwolić nigdy, aby ta historia była zakłamywana. Nie można pozwolić na pisanie historii na nowo, tym bardziej, że historia ta jest tak bolesna. Cześć pamięci tych, którzy nie szczędzili krwi, aby bronić ojczyzny – podkreślał prorektor prof. Jerzy Przyborowski, otwierając uroczystość.
W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele uniwersyteckich związków zawodowych, reprezentanci Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie z prezes Barbarą Gawlicką. Jak co roku, przy głazie upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej honorową wartę zaciągnęli przedstawiciele samorządu studenckiego.
Uroczystość złożenia kwiatów została poprzedzona krótką modlitwą poprowadzoną przez ks. Mirosława Huleckiego, proboszcza kościoła akademickiego św. Franciszka z Asyżu.
mah