Przez 3 dni (26-28.09) na uniwersyteckich wydziałach i w laboratoriach można uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, pokazach, prezentacjach, warsztatach, wykładach, wystawach czy wycieczkach. Organizatorzy jak co roku przygotowali bardzo bogaty program. Każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, znajdzie coś dla siebie. Zostań mistrzem Esperanto, Rosja jakiej nie znacie, szpieg w muzeum, turniej rycerski czy filozofia w anime to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w kategorii zostań humanistą. Umysły ścisłe mogą m.in. dowiedzieć się czy nasze oczy mogą kłamać, jak zbudować aparat fotograficzny, ocenić skażenie środowiska, znaleźć się bliżej chemii i przekonać czy coś nam zagraża z Kosmosu. Osoby, które marzą o własnym lesie w słoiku mogą spełnić to marzenie podczas warsztatów zorganizowanych w kategorii przyroda. Znalazły się tam też inne ciekawe zagadnienia: co o glebie powinieneś wiedzieć, grzyby w żywności – wróg czy przyjaciel, skąd się wzięły na twym stole mąka, kasza, cukier, olej oraz wiele innych.
Zdrowy styl życia, dobre i złe strony bakterii, tajemnice zapisane w genach, pasożyty człowieka i inne ciekawostki medyczne znalazły się w kategorii zbadaj medycynę. Miłośnicy sztuki także znajdą coś dla siebie. Można na przykład sprawdzić, na jakiej muzyce się znamy i dowiedzieć się czegoś nowego o instrumentach i ich brzmieniu, wziąć udział w małym warsztacie druku i powędrować z Harrym Potterem. Jak odróżnić fałszywe pieniądze od prawdziwych, jak zapanować nad swoimi finansami i czym jest teoria gier – o tym i wielu innych mówią uczeni podczas spotkań z ekonomią. Ostatnia kategoria to poznaj społeczeństwo. Obejmuje m.in warsztaty radiowe, zabawy z nietypowymi przyborami, a także można przenieść się w świat osoby niewidomej i porozmawiać z osobą głuchą.
Kortowo odwiedzili mieszkańcy z całego województwa warmińsko-mazurskiego i nie tylko. Adrian, uczeń 5 klasy wziął udział w warsztatach przygotowanych przez Uniwersytet Dzieci.
- Jest bardzo fajnie. Można się czegoś dowiedzieć, nauczyć, ale też i świetnie bawić. Dowiedziałem się przed chwilą, jak zrobić perfumy z kwiatów i wody destylowanej. Lilia ma bardziej intensywny zapach od róży. Mam nadzieję, że za chwilę dowiem się, dlaczego samoloty latają – mówi Adrian.
Z uczniami 5. klas z Sząbruka przyjechali Monika Maruszczach, nauczycielka języka angielskiego oraz Mateusz Korosteński, nauczyciel geografii.
- Byliśmy też rok temu na warsztatach. Podpowiedział nam jeden z rodziców, że coś takiego w Olsztynie się dzieje. Dzieci są bardzo zadowolone, mówią, że im się podoba – twierdzą nauczyciele.
Uczniowie 3. klasy gastronomika z Olsztyna przyjechali specjalnie na zajęcia o barwnikach.
- Pierwszy raz jesteśmy na Dniach Nauki i Sztuki. Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że są barwniki szkodliwe i nieszkodliwe. Robiliśmy różne roztwory, które zmieniały kolor. Ciekawostką było to, że naturalny barwnik można uzyskać z robaków, np. mszycy. Dokładnie przyjrzeliśmy się też etykietom produktów żywnościowych i zobaczyliśmy, ile niektóre z nich zawierają chemii – mówią Justyna, Paulina i Robert.
Dr Dariusz Kubiak, adiunkt w Katedrze Mykologii spotkał się z uczniami 7. i 8. klasy podstawówki, aby opowiedzieć im o grzybach. Czy istnieje mikroświat grzybów i jak duże są to organizmy? Dla wielu było to zaskoczeniem, że grzybnia może mierzyć 5, 600 m i ważyć około 605 ton.
- Warsztaty bardzo mi się podobały. Mogliśmy zobaczyć pod mikroskopem zarodniki grzybów, które raczej nie są widzialne gołym okiem. Jeszcze nie wiem, kim chcę zostać w przyszłości, ale może wybiorę coś związanego z biologią – przekonuje Jakub, uczeń 7. klasy z Kozłowa.
Głównym organizatorem 16. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, PGNiG S.A., Fundację Santander Bank Polska im. I. J. Paderewskiego oraz Samorząd Miasta Olsztyna.
syla