Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych związanych z UWM na stałe zagościła w kalendarzu uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. VIII wernisaż A*R*T, czyli Artystycznej Rezerwy Twórczej odbył się 12 października w galerii wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej ( I piętro).
Od pierwszej wystawy, która odbyła się już w 2011 roku, myślą przewodnią było i jest prezentacja dorobku artystycznego – pracowników oraz emerytów UWM. Forma i technika prac jest dowolna: obrazy olejne, akwarele, rysunek, grafika, malowanie na szkle, rzeźba, ceramika, haft (malowanie igłą), tkactwo, metaloplastyka itp.
- Obecnie jest nas około 30-35 osób. Niektórzy są czynni we wszystkich naszych przedsięwzięciach, innym nie zawsze zdrowie na to pozwala, bo jak wiadomo, większość naszych artystów to emeryci. Jak zwykle przedstawiamy różności. Dominuje malarstwo, ale jest też druga potęga - to nasi fotograficy. W tym roku wydzieliliśmy także tzw. kącik niepodległościowy, związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Co ciekawe, za militaria wzięły się nasze panie. Można podziwiać sceny militarne, czołgi - mówi prof. Antoni Jarczyk z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, przewodniczący grupy A*R*T. - Mnie również zafascynowała ta tematyka - prezentuję obraz "Czwórkami idą do nieba". Poza tym w tym roku pokazuję "straszną czarownicę". W 1811 roku w Reszlu spalono ostatnią czarownicę. Była to schorowana kobieta, najprawdopodobniej z alzheimerem. Inspiracją była wizyta w Reszlu, podczas której widzieliśmy na zamku m.in. izby tortur. Co jeszcze? Kobiety malują igłą, czyli haftują, a ja maluję młotkiem na miedzianej blasze - śmieje się prof. Antoni Jarczyk.
Od początku istnienia grupy A*R*T należy do niej Anna Szepelska-Sell, emerytowana pracowniczka Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. W pierwszych latach prezentowała serwetki, kompozycje z suszonych roślin, obrazy a już od 5 lat wyłącznie pięknie rzeźbione jajka.
- Od roku jestem na emeryturze i jestem przeszczęśliwa, bo mogę się oddać mojej twórczości. Bardzo lubię to robić. Rzeźbię wydmuszki kurze, gęsie, indycze i strusie. Rzeźbię też skorupy ślimaków. Robię to za pomocą wiertła, czyli po prostu wiercę i robię ażurek w wydmuszkach. Nie mam pojęcia, skąd się wzięła moja pasja. Może stąd, że kiedyś obroniłam pracę magisterską w katedrze drobiarstwa i właśnie stąd ta miłość do kształtu jajek. Przygotowanie takiego jajka zajmuje trochę czasu. Trzeba dobrze wyczuć skorupkę, aby nie pękła. Uwielbiam rzeźbić muszle ślimaków, ponieważ są mocniejsze od skorupek jajek, ale niestety mają małą powierzchnię - wyjaśnia Anna Szepelska-Sell.
Do roku 2017 członkowie grupy zorganizowali 10 wystaw w galeriach wystawienniczych Biblioteki Głównej UWM, w klubie Baccalarium, w Starej Kotłowni oraz w holu Olsztyńskiego Planetarium. W ich gronie są osoby młode ale też o bardzo długim stażu artystycznym. Wielu artystów organizuje wystawy na terenie lub poza Olsztynem. W Kortowie prace swoje wystawiało łącznie około 62 członków. W zależności od swoich pasji powstały podzespoły - m.in. A*R*T Ikony i A*R*T Foto, w których artyści doskonalą umiejętności poprzez kursy oraz specjalistyczne wykłady. Od roku 2015 w obrębie grupy A*R*T działa podzespół A*R*T Poetica.
Wystawa organizowana jest pod egidą Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz ZNP. Honorowy Patronat nad wystawą objął prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. Po jej zakończeniu zostanie wydany album zawierający wybrane prace każdego z uczestników wystawy wraz z krótką notką o intencji autora w tworzeniu swoich prac oraz opisem dorobku twórczego za ostatni rok.
Wystawę Artystycznej Rezerwy Twórczej będzie można oglądać do 20 grudnia.
syla
Malarstwo, ikony, rysunek: Maria Bentkowska, Eryka Białłowicz, Janusz Bieńkowski, Marta Bulik, Danuta Domska, Krystyna Grabka, Antoni Jarczyk, Teresa Kosman, Halina Krasińska, Marian Michałowski, Irena Olszewska, Michał Ostrowski.
Rzeźba, ceramika: Marzena Dadasiewicz, Antoni Jarczyk, Marta Bulik.
Rękodzieło artystyczne: Anna Bednarska, Ewa Bednarska, Eryka Białłowicz, Barbara Chodań, Stanisław Czachorowski, Teresa Dziedzic Krystyna Grabka, Czesława Jabłonowska, Halina Krasińska, Natalia Machałek, Anna Spodniewska, Anna Szepelska-Sell, Sylwia Zadworna.
Fotografika: Marzena Baniel, Marek Hasso-Agopsowicz, Bożenna Koper Elżbieta Szafranko, Elżbieta i Feliks Walichnowscy.