Od połowy marca seniorzy z naszego województwa brali udział w wykładach i warsztatach związanych m.in. ze zdrowiem i życiem człowieka, ogrodnictwem i rolnictwem, prawidłowymi relacjami z młodszym pokoleniem, np. wnukami, sprawami finansowymi i domowym budżetem. A to dzięki specjalnie przygotowanemu przez pracowników UWM projektowi „Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otwiera bramy wiedzy dla uniwersytetów trzeciego wieku". Dofinansowanie na projekt w wysokości 339 tys. zł UWM otrzymał od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponieważ znaleźliśmy się w pierwszej czwórce beneficjentów konkursu przygotowanego przez ministerstwo.
— W projekcie, który realizuje UWM wzięło udział 13 uniwersytetów trzeciego wieku z całego województwa. Wiele z nich prężnie już działa, np. w Ostródzie, Iławie czy Działdowie. Projekt objął także uniwersytety, które dopiero się tworzą - w Purdzie i Białej Piskiej. Seniorzy brali udział w 8 blokach tematycznych dotyczących różnych sfer życia — mówił nam w maju prof. Stefan Smoczyński, pełnomocnik rektora UWM ds. uniwersytetu trzeciego wieku.
Konferencja podsumowująca projekt odbyła się 18 października w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym. Aula kongresowa była wypełniona w całości.
- Frekwencja w sali świadczy o tym, że pomysł był trafiony. Mamy pełną aulę uczestników, którzy - jestem przekonany - z przyjemnością wysłuchają dzisiejszych wykładów i będzie to takie zwieńczenie ich bardzo aktywnej działalności. Myślę, że to nie koniec, ponieważ nasze kontakty z uniwersytetami trzeciego wieku będą kontynuowane - zaznacza prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki.
- To pierwszy tego typu projekt, który pozwolił na zintegrowanie społeczności uniwersytetów trzeciego wieku. Powstała federacja uniwersytetów trzeciego wieku. Dzięki tej integracji udało się przeprowadzić wiele ciekawych wykładów i warsztatów zarówno tutaj na Uniwersytecie, jaki i w placówkach uniwersytetów trzeciego wieku należących do federacji. Dla uczelni ma to niewątpliwie duże znaczenie, dlatego że pozwala łączyć pokolenia, co jest szczególnie dzisiaj ważne, w budowaniu systemu wartości, ze względu na pamięć historyczną. Inicjatywa ta jest też ważna dla uczestników. Dla ludzi, którzy zakończyli swoją działalność zawodową, ale chcą dalej kontynuować swój rozwój osobisty - podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.
I chociaż seniorzy dawno już skończyli 18 lat, to swoją aktywnością, pogodą ducha i chęcią pogłębiania wiedzy przebijają niejednego studenta.
- Warto było wziąć udział w tym projekcie. Nidzica jest małym miastem, dlatego dla nas to było ogromne wsparcie. Mieliśmy wykłady u siebie w Nidzicy. Tutaj przejeżdżaliśmy cztery razy na różnego rodzaju warsztaty. Bogata tematyka, wspaniali wykładowcy, piękna atmosfera. Wszystko było świetnie przygotowane, pod każdym względem. O miejsca tutaj nasi studenci zabiegali. Byliśmy m.in. w Katedrze Żywienia Człowieka, gdzie przygotowywaliśmy oleje, robiliśmy masła. Ponadto braliśmy udział w panelu medialnym. Zwiedzaliśmy studio radiowe i telewizyjne. Wszystkie tematy były naprawdę bardzo interesujące - mówi Maria Rapacka z Nidzickiego Uniwersytetu III Wieku "Młodzi duchem".
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Działdowie liczy 250 osób. Nie wszystkim było dane skorzystać z warsztatów.
- Bardzo chcemy, aby projekt powtórzył się w następnym roku. Chętnych było bardzo dużo, ale niestety wszyscy nie mogliśmy jechać. Co najbardziej mi się podobało? Myślę, że takie życiowe wykłady, które nas bezpośrednio dotyczyły, np. żywienia. Osoby w starszym wieku, tak zwani seniorzy potrzebują takiego relaksu. To było dla nas bardzo ciekawe doświadczenie - przekonuje Krystyna Wasiak z UTW Działdowo.
Chociaż wśród słuchaczy UTW dominują panie, to w auli kongresowej nie zabrakło również panów.
- Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni. Wszystkie wykłady i warsztaty prowadzone były w bardzo ciekawy, a przede wszystkim przystępny sposób. Możemy poszerzyć swoją wiedzę, coś ciekawego zobaczyć, rozszerzyć horyzonty, porozmawiać z interesującymi ludźmi. Ostatni wykład o mikrobach, w którym uczestniczyłem, był bardzo dobry. W kolejnej edycji także z przyjemnością weźmiemy udział - dodaje Janusz Stasiniewicz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostródzie.
W projekcie udział wzięły także uniwersytety trzeciego wieku, które swoją działalność dopiero rozpoczęły, np. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białej Piskiej.
- Zorganizowaliśmy się dopiero w tym roku. Jesteśmy bardzo młodym i chyba jednym z najmłodszych uniwersytetów trzeciego wieku. Przechodząc na emeryturę nie wyobrażałam sobie, żebym mogła siedzieć w domu. Skrzyknęliśmy się i przy pomocy burmistrza powstał nasz uniwersytet. Jest nas 30 osób. Myślę, że jak na początek, to i tak sporo. Wzięliśmy tutaj udział w bardzo ciekawych warsztatach, np. z ogrodnictwa. Mogliśmy m.in. zobaczyć jak wygląda mały pyłek w tulipanie. A tak poza tym to organizujemy też zajęcia u siebie. Trochę ruchu - spacery, rowery. Uczymy się angielskiego i obsługi komputera, bo jak się okazuje nie każdy miał z nim do czynienia. W tak małej miejscowości ciężko wysiedzieć w domu. Stwierdziliśmy, że pilot od telewizora do nas nie pasuje - śmieje się Wanda Dunaj, UTW Biała Piska.
Na zakończenie projektu wykład dotyczący faktów i mitów medycyny prewencyjnej wygłosił prof. Tomasz Stompór, Prodziekan ds. nauki i współpracy Wydziału Lekarskiego.
Nadzór nad realizacją projektu pełnił prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów, natomiast koordynacją działań projektowych zajął się prof. Stefan Smoczyński, w ścisłej współpracy z kierowniczką Biura ds. Nauki, mgr Anną Smoczyńską.
Sylwia Zadworna